
Mauri Kunnas Hockey Trio
price_label
23,90 €19,90 €product_detailedDescriptionLabel
Ett sött produktset för hudvård efter vintersport
- Produkter för hud som utsatts för vinterns påfrestningar
- Söt Mauri Kunnas-illustration
Produkterna i Mauri Kunnas Hockey-setet får huden att kännas bra efter vinteraktiviteter och när vind och kyla påfrestar huden. Setet innehåller Mauri Kunnas Hockey Duschgel, Mauri Kunnas Hudsalva extra samt Mauri Kunnas Läpp- & vårdsalva.
Mauri Kunnas Hockey Duschgel piggar upp vem som helst efter ett vintersportpass utomhus och får huden att kännas extra mjuk. Den återfuktande duschtvålen innehåller en mineralblandning av magnesium, zink och koppar som hjälper till att bibehålla hudens välbefinnande och fuktbalans efter duschen. Duschgelen innehåller dessutom fuktgivande glycerin, betain och björksav. Den sportiga duschtvålen passar både män och kvinnor. Den har en fräsch unisexdoft där havets dofter möter en frisk fläkt av mint.
Mauri Kunnas Hudsalva extra är perfekt på vintern och känns speciellt bra när snålblåst och köld sätter huden på prov. Hudsalva extra är en vårdande kräm för mycket torr, narig, sprucken och utsatt hud. Salvan passar att användas på hela kroppen samt på torra händer och fötter, och även till mycket torra hudområden. Den innehåller en lyxigt stor mängd fuktgivande glycerin, bisabolol och allantoin. Den har en fetthalt på 40 %, vilket är betydligt högre än i vanliga fuktkrämer.
Mauri Kunnas Läpp- & vårdsalva behandlar och skyddar torr, sprucken och ömmande hud. Det är en riktig dundersalva som behåller fuktbalansen i huden, bromsar fuktavdunstningen och hjälper huden att läkas. Läpp- och vårdsalvan är idealisk för torra och spruckna läppar, men även för vård av andra mindre hudområden. Salvan kan användas till exempel på torr, narig hud, skavsår, torra armbågar och hälar eller för att påskynda läkningen av små brännskador. Vintertid kan den vattenfria salvan användas som ett effektivt skydd för huden mot köld och vind.
Produkterna är dermatologiskt testade, vilket betyder att de är testade på människor under översyn av hudläkare.
Setet innehåller:
Mauri Kunnas Hockey Duschgel, 500 ml (hypoparfum®)
Mauri Kunnas Hudsalva extra, 200 ml (oparfymerad)
Mauri Kunnas Läpp- & vårdsalva, 20 ml (oparfymerad)
product_informationLabel

product_recyclingLabel
Återvinn den tomma flaskan för duschgelen i plastinsamlingen och pumpen i energiavfallet. Återvinn krämtuberna i plastinsamlingen.

