

Skin Comfort Ansiktsvårdstrio
Hudvårdspresent för mogen hud
Ett hudvårdsset med älskade Skin Comfort-produkter för mogen hud hjälper torr och mogen hud att bli starkare, smidigare och intensivt återfuktad.
- Tre Skin Comfort-produkter i presentförpackning
- Serum, ansiktskräm och ögonkräm
- Produkterna passar särskilt bra för att stärka torr och åldrande hud
Intensivt återfuktad, stark och elastisk hud
Kollageenserum är ett lyxigt serum för mogen hud som är särskilt utvecklat för att möta mogen huds behov. Serumet stärker huden, stödjer hudens förmåga att binda fukt samt hjälper huden att förbli elastisk och smidig. En effektiv kombination av bland annat näringsrikt algextrakt, skvalan och kreatin får huden att kännas vital.
Ceramidkräm är en idealisk fuktkräm för vård av åldrande, torr, stram och känslig hud. Den fylliga krämen lugnar effektivt torr hud, ger huden den fukt den behöver samt vårdar och stärker hudens eget skyddslager.
Ögonkräm Q10 är en mycket återfuktande ögonkräm. Den kombinerar effektiva antioxidanter och återfuktande ingredienser som hjälper till att skydda huden och hålla den elastisk och vital. Ögonkräm Q10 fuktar effektivt ögonområdet och skyddar mot förtida åldrandetecken.
Så här använder du produkterna i hudvårdspresenten
Applicera en liten mängd ögonkräm på ren hud genom att klappa på med fingertopparna. Applicera kräm på undre ögonlocket från inre hörnet mot yttre hörnet samt ovanför ögat. Applicera inte kräm på övre ögonlockets rörliga del. Applicera sedan en liten mängd serum på ansiktets hud genom att lätt klappa på. Låt serumet absorberas och applicera slutligen keramidkräm på ansiktets och halsens hud.
Skin Comfort Ansiktsvårdstrio innehåller:
Kollageenserum, 30 ml (hypoparfum)
Ceramidkräm, 50 ml (hypoparfum)
Ögonkräm Q10, 15 ml (oparfymerad)
Presentförpackning

Ta bort serumpumpen. Sortera den tomma flaskan som glas, pumpen som energiavfall, de tomma tuberna som plast och presentförpackningen som kartong.





