Challenger Duschgel refill
36771
Fräscht manlig rengöringsprodukt för män som passar utmärkt för daglig användning. Mild duschgel som rengör huden utan att torka ut. Refill är alltid ett miljövänligt alternativ!
5,50 € / 500 ml
Inte tillräckligt med poäng för fler bonusprodukter
Inte tillräckligt med bonuspoäng
Fräsch duschgel som miljövänlig refill
Dermosil Challenger Duschgel är en fräsch rengöringsprodukt för män. Duschgelen innehåller milda rengörande tensider och återfuktande glycerin och passar därför utmärkt för dagligt bruk. Duschgelen passar för rengöring för hela kroppen.
Den svagt parfymerade duschgelen har en elegant och friskt manlig doft.
Challenger Duschgelens flaska och refillpåsen har samma 500 ml:s volym. Du fyller enkelt den tomma flaskan med innehållet i en refillpåse.
Produkten är vegansk.
Duschgelen är tillverkad i Korsnäs och har beviljats Nyckelflaggan-symbolen, ett märke för finländskt arbete.
Bruksanvisning för refill
Häll alltid refillpåsens innehåll i en tom, ren och torr flaska. Rengör även pumpen innan du sätter den på plats. Av hygienskäl rekommenderar vi inte att fylla på en halvtom flaska. Dermosils flaskor och pumpar håller åtminstone 3‒4 påfyllningar, så länge du sköter om rengöringen i samband med påfyllningarna.
Refillernas bäst före-datum hittar du i påsens söm. Datumet gäller hållbarheten för en oöppnad produkt. En öppnad produkt håller ca sex (6) månader. Observera det nya datumet vid påfyllning. Datumet på flaskan gäller flaskans ursprungliga innehåll.
Dermosils refiller rymmer 500 ml och de har en skruvkork och en flaskliknande öppning, vilket gör att innehållet är lätt att hälla i en tom flaska.
Refill är ett miljövänligt val
Refillpåsarnas material är PET/PA/PE-plast och korkens material är PP-plast. Den tomma påsen sorteras som plastavfall. Med refill sparar man en stor mängd plast och den tar mindre utrymme i sophinken.
Kategori: Duschtvål
Ändamål: Refillpåse för Challenger Duschgel.
Användning: Töm refillpåsens innehåll i en väl rengjord och torr flaska, som innehållit Challenger Duschgel.
Hudtyp: Torr; Normal
Doft: Svagt parfymerad
Tillverkningsland: Sverige
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Sodium Chloride, Parfum, Betaine, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Potassium Sorbate, Citric Acid, Limonene, Hydroxycitronellal, Coumarin, Linalool, Tocopherol, Hydrogenated Vegetable Glycerides Citrate
Äntligen en refill! Denhär doftar dessutom gott!